אינסטלטור או חאפר?

מקצוע האינסטלציה הוא ענף פרוץ.
בארצנו אין אכיפה על איכות ומקצועיות כוח האדם שעובד במקצוע. מאחר ולא נפצע איש בגלל סתימה בביוב או חלילה נהרג בגלל פיצוץ בצינור מים, אין כל סיכון בלקחת כלי עבודה ולהיכנס לענף תחת מסווה של בעל מקצוע. כל אדם שקצת הבנה בראשו וחוצפה בנפשו יכול לרכוש רכב מסחרי קטן להציב על דפנותיו שלט "אינסטלטור" ולהתחיל להסתובב בעיר, לפזר מגנטים ופליירים בתיבות הדואר ולהמתין לשיחות הטלפון הראשונות בכדי להתחיל לעבוד.

6274922159_1f58714e82_b

הנזק שנגרם בגלל רשלנות הוא נזק כבד בלתי הפיך.
המיוחד בתקלות האינסטלציה הוא שאת האבחנה וגילוי התקלה ניתן לאתר זמן רב לאחר התרחשותה. כאשר צינור מתפוצץ בתוך הקיר מתחילה למעשה קליחה עדינה של מים הנספגים במילוי, בקירות ועד שמבחינים ברטיבות למעשה כמות גדולה של מים נספגה בחול המילוי, בטיח, ובעובי הקירות. רטיבות זו מקרינה ריח עובש וטחב שלא תעלם רק לאחר ייבוש ארוך וממושך.
בעלי מקצוע חובבנים אינם מצליחים לאתר בוודאות את מקור הפיצוץ ולמעשה "קוברים" את הבעיה כשהלקוח חושב לתומו שהתקלה נפתרה. היכולת לאבחן נזילה  מבלי לגרום נזק עקיף למבנה בפגיעה "כירורגית" קשה, כרוכה במקצועיות מיומנות ניסיון וותק.
בעלי המקצוע "החאפרים" אינם יודעים זאת ומתברברים בתיקון כשלמעשה הם גורמים נזק בעליל לבעל הנכס עוגמת נפש והוצאות מיותרות.

אנו כספקים בעלי ניסיון, נתקלים בבעלי המקצוע "החאפרים" כשהם מגיעים לבית המסחר שלנו בכדי לקנות את החלפים לצורך התיקון ולפי דרישתם אנו מבחינים מיד בחוסר מקצועיותם וכל מה שנותר לנו הוא לרחם על הלקוח שאצלו מתבצע התיקון כביכול.

אין ספק שיש לעשות מעשה בתופעה הזו ולמסד את המקצוע בהכשרה, השתלמויות ומתן תעודות הסמכה לכל שרברב שעובד בענף.

כדאי לדרוש את תעודות ההסמכה ובכך להיות בטוח שהתיקון מתבצע על ידי מקצוען כמו שבענף החשמל, המיזוג, המכונאות וכדומה.
את עוגמת הנפש מן המחדל חווים בעלי הבתים שלתומם מתפתים למחיר הנמוך שבצידו מגיעה עוגמת הנפש גדולה הרבה יותר. ועד שימסדו את הענף אנו ממליצים להזמין בעל מקצוע שיש לו מוניטין וניתן לקבל המלצות מלקוחות קודמים. כל בעל מקצוע ׳אמיתי׳ ישמח לתת שמות וטלפונים של לקוחות מרוצים כי בזה גאוותו.