מה הקשר בין חשמל ואינסטלציה?

התשובה – הארקה.

מערכות האינסטלציה בכל הבניינים והבתים שנבנו עם קום המדינה ועד לסוף שנות השבעים הורכבו מצינורות פלדה מגולבנת. בתחילת שנות השמונים החלו לשלב צנורות מפלסטיק שדחקו החוצה משימוש את צנרת הפלדה.

כיום כמעט ולא משתמשים בצנורות פלדה למערכות האינסטלציה למעט קווי כיבוי אש שמשולבים בבניה החדשה העכשווית. באותן דירות ובנינים ישנים בהם יש צנורות מפלדה, נהוג היה גם לחבר את קו הארקה החשמלי אל צנורות אלה ובכך למערכת החשמל היתה הארקה תקינה (הארקה היא מערכת חשמלית שמונעת התחשמלות במידה ומכשיר חשמלי בדירה מקוצר ומחשמל).

עברו לא מעט שנים ובמרבית הבניינים הישנים מערכות האינסטלציה ממתכת מוחלפות בשל דליפות ופיצוצים בצנרת. בתהליך זה מנתקים מערכת ההארקה ובכך מגדילים את סיכויי ההתחשמלות, כיון שצנורות הפלסטיק החדשים אינם מוליכים, ואף מבודדי חשמל. בכך נוצר נתק במערכת ההארקה ואין רציפות כפי שהיתה בעת השימוש בצנרת הפלדה המתכתית.

electrician-1080586_1280

לכן, בעת החלפת מערכת הצנרת הישנה, חובה להתקין מערכת הארקה חלופית. את ההארקה יבצע חשמלאי מוסמך שיעשה זאת במקביל להתקנת הצנרת החדשה, וזאת כדי לא לצור מצב שאין הארקה בדירה המשופצת.

מאחר ומדובר בעבודת צוות של שני בעלי מקצוע שונים, ולא תמיד דואגים האינסטלטורים לידע את בעלי הדירות בנושא זה, קיימות לא מעט דירות משופצות שדייריהן נמצאים בסכנת התחשמלות מיידית, כתוצאה ממכשיר חשמל פגום.

לידיעתכם, ממסר הפחת שמונע התחשמלות ושנמצא בארון החשמל ניזון מקו ההארקה התקין. במקרה של קו הארקה מנותק, בגלל הסיבות שפרטנו, ממסר הפחת לא יגיב, וסכנת ההתחשמלות היא כמעט ודאית.