שימוש בצנרת פלסטיק במערכות סולריות

מערכות הסולריות הן מקור אספקת מים חמים במרבית הבתים בארץ והן מספקות את המים באמצעות צנרת שהיא מתכתית כדוגמת נחושת. התקן הישראלי אינו מתיר שימוש בצנרת פלסטיק במערכות סולריות שההגדרה המקצועית שלהם "מערכות תרמו סיפוניות סגורות".

הסיבה שמכון התקנים אוסר שימוש היא כי אין למעשה שליטה על טמפרטורת המערכת, הנתונה לחסדי השמש – ככל שהשמש יוקדת יותר מן הסתם הטמפרטורה עולה. למען האמת, עד היום לא הומצאה מערכת סולרית שתהיה מסוגלת לחמם מים באנרגיה סולרית מעבר ל-85 מעלות, גם בתנאים אופטימליים – יום שטוף שמש, קולטי נחושת צבועים בצבע אפוקסי שחור חדשים ונטולי אבנית, ללא צריכת מים וללא צינון.

turkey-687660_1280

מעבר לעובדה שצנרת הפלסטיק התקנית של גולן עומדת בתנאי עבודה של 95 מעלות ב-10 אטמוספרות, צנרת פלסטיק עמידה יותר מצנרת מתכת. לכן, במקרה הזה, לא הייתי מקבל באדיקות את האיסור של מכון התקנים, הוא פשוט לא מתאים למציאות.
מניסיוני, צנרת פלסטיק של גולן שהותקנה למערכות אלה אכן הוכיחה את עצמה בעמידות לשנים. היתרון היום יומי של אספקת מים סדירה בספיקה תואמת לצריכה, הוא גדול יותר מן החיסרון שעלול לקרות לקריסת צינור בגלל עודף טמפרטורה (שכאמור הסיכוי הוא קלוש ביותר).