הגברת לחץ מים בדירות שבקומות הגבוהות

אחת הבעיות שקיימות באינסטלציה היא לחץ נמוך של המים בעיקר בקומות הגבוהות וזאת בבניינים שאין להם מיכלי מים על הגג. האספקה לדירות הגבוהות היא באמצעות צינור ישיר המגיע ממונה המים והיא תלויה בלחץ המים של הסביבה ובלחץ המים של ספק המים.

shower-1027904_1920.jpg

אחד הביטויים לתופעה זו הוא ירידת לחץ המים בדירה בגלל פתיחת כמה ברזים במקביל. הפתרון הוא בהתקנת משאבה להגברת לחץ. לכאורה הפתרון נראה מפחיד אך הוא פשוט ואינו יקר.
את המשאבה מתקינים בכניסה לדירה בדרך כלל במרפסת שרות, בבויידם או בחדר המדרגות. המשאבה מותקנת בטור לצינור ההזנה באמצעות צנרת פלסטיק גמישה. על המשאבה מותקנת יחידת הפעלה שנקראת בקר זרימה. הבקר חש את לחץ המים הקבוע. ברגע שפותחים ברז בדירה לחץ המים "נופל" ובקר הזרימה חש את השינוי. באותו רגע הבקר נותן פקודה למשאבה לפעול על ידי חיבור חשמלי, המשאבה שואבת את המים מקו האספקה ודוחסת את המים לתוך מערכת הצנורות שבדירה.

בכך מוגבר הלחץ והשימוש במים נעשה יעיל וטוב. בגמר השימוש ,תוך כדי סגירת הברז, הבקר של המשאבה חש את השינוי ומנתק את המשאבה מהחשמל.

משאבות להגברת לחץ דירתי הן משאבות בקוטר של 1" והמנוע שלהם בהספק של 500 וואט. מחירן נע בין 800 ש"ח ל-1500 ש"ח (המשאבות השקטות יותר הן יקרות יותר) ההתקנה היא פשוטה וניתן לעשותה באופן עצמאי. עלות התקנה על ידי בעל מקצוע יכולה להגיע ל-1000 ש״ח, כולל נקודת חשמל.