צנרת פלסטיק לאספקת מים חמים בבניינים משותפים

בשנות ה-70 החלו להבנות בניינים משותפים בגבהים של עשר קומות ומעלה.
אספקת המים החמים, בבניינים אלה, מבוצעת על ידי תנורי חימום ראשיים הממוקמים במרתפי הבניין. אותן יחידות חימום מספקות את המים לכל הדיירים באמצעות צנרת ראשית ממנה מסתעפים צינורות משנה לכל דירה ודירה.
התנורים והצנרת מתוחזקים על ידי ועד הבית וממומנים כמובן במסגרת תשלום מיסי ועד הבית. בדרך כלל המערכות האלה הן אמינות אך כל תקלה ולו הקטנה ביותר משביתה את המערכת.

הבעיה העיקרית במערכות אלה היא הצנרת. הצנרת המקורית שהותקנה בזמן הקמת הבניין הייתה עשויה מפלדה שהייתה מבודדת באמצעות בידוד תרמי. במהלך חייה של הצנרת נוצרת תופעה של היצרות בגלל אבנית, בכך נפגע קוטרו הפנימי של הצינור, מה שמשבש את יכולת האספקה של המים החמים לדיירים.
התקלה מחמירה כשיש צריכה מוגברת של מים חמים בבניין. את הבעיה הזו ניתן לפתור על ידי החלפת הצנרת בצנרת פלסטיק שעמידה בחום. בארץ קיים למעשה מפעל אחד שמייצר צנרת פלסטיק למים חמים בקטרים עם מכלול אביזרים בקטרים המתאימים לבניין משותף. הכוונה לקטרים של 50 מ"מ, 63 מ"מ וכמובן כל הספחים הנלווים.

הצינור עשוי פוליאתילן מצולב וביכולתו לעמוד בטמפרטורה של 95 מעלות ב-10 אטמוספירות לחץ. המיוחד בצינור הוא שהוא מגיע בגלילים ואין למעשה חיבור בכל אורכו. בכל קומה מתקינים "רוכב" אשר מתהדק על הצינור ומבעדו קודחים חור בדופן הצינור ובכך מספקים מים לקומה שבה ממוקם הרוכב. החיבור הוא אמין, אטום לחלוטין ואין לו בלאי.
ההחלפה מתבצעת על ידי בעל מקצוע אשר מנתק את הדירות מן הצינור הישן ובמקביל אליו מתקין את הצנור החדש (לוקח מספר שעות במהלכן לא יספוקו מים חמים לבניין). צינור הפלדה יכול לשמש כצינור תומך לצנרת הפלסטיק ואין צורך להסירו אלא אם ישנה בעיית צפיפות ומיקום בתוך פיר הצנרת של הבניין. ברגע שהצינור הראשי החדש מחובר מתחיל חיבור הקומות לפי הסדר כשהעבודה נעשית על צינור שבו יש כבר מים.